شوراي شهر

خبرنگاران را به جلسه استیضاح شهردار رشت راه ندادند

۲۳ / ۰۳ / ۹۶
۱۶:۲۸

به رغم هماهنگی با خبرنگاران شورا برای پوشش خبری جلسه استیضاح شهردار کلانشهر رشت از ورود خبرنگاران به صحن شورا با تصمیم هیات رئیسه شورای اسلامی رشت جلوگیری شد.
خبرنگاران را به جلسه استیضاح شهردار رشت راه ندادند
به گزارش ایرنا ، رئیس روابط عمومی شورای اسلامی رشت با حضور در جمع خبرنگاران ضمن عذرخواهی از آنها گفت: هیات رئیسه شورای اسلامی این کلانشهر نسبت به غیرعلنی برگزار شدن جلسه امروز تصمیم گیری کرده است.
حسین مهدوی صیقلانی افزود: هیات رئیسه شورای اسلامی می تواند نسبت به غیرعلنی برگزار شدن جلسات فوق العاده شورا تصمیم بگیرد.
جلسه استیضاح سیدمحمدعلی ثابت قدم شهردار رشت امروز سه شنبه با برگزاری جلسه فوق العاده شورای اسلامی این کلانشهر برگزار شده است .
شهردار کلانشهر رشت امروز با حضور در صحن شورا به پنح سئوال از پیش تعیین شده اعضا پاسخ می دهد.
پنج سئوال اعضای شورا از شهردار رشت عبارتند از این که چرا با وجود تاکید و تذکرات مکرر و ابراز نگرانی اعضا شورا در رابطه با پرداخت به موقع حقوق، مزایا و کسور بیمه ای کارکنان شهرداری و نیروهای خدماتی شرکت اعم از پاکبانان، رانندگان، نگهبانان هنوز شاهد تاخیر در پرداختی های مطالبات پرسنل هستیم و چرا به بهانه کارهای عمرانی ، این بخش از وظیفه شهرداری رشت مغفول مانده است؟
سئوال بعدی این که با عنایت به بند یک مصوبه ۱۴۵ و تذکرات مکرر اعضا در رابطه با جمع آوری عابر بانک های بانک شهر نصب شده در چهار نقطه از سطح شهر، به چه دلیل شهردار تاکنون به تعهد خود در این خصوص عمل نکرده است؟
سوم این که چرا به رغم تذکرات پیشین مبنی بر ترمیم آسفالت خیابان ها و اجتناب از کنده کاری های پی در پی و بی برنامه در سطح شهر، شهرداری در زمینه رفع این نقیصه که سبب واردآمدن خسارت های فراوان به شهروندان بوده و به کرات مورد اعتراض واقع شده، هیچ اقدامی نشده است؟
به استناد ماده ۶۷ قانون شهرداری ها موظفند تفریغ بودجه هر سال را تا آخر اردیبهشت ماه سال بعد برای تصویب به شورای اسلامی شهر ارائه دهد، بنابراین به چه دلیل شهردار به رغم صراحت قانون و تذکرات متعدد اعضای شورای شهر، تفریغ بودجه سال های ۹۲ تا ۹۴ شهرداری را با تاخیر چند ساله به این شورا ارائه کرده است؟
دلیل وضعیت نابسامان ناوگان اتوبوسرانی که موجب نارضایتی شهروندان به ویژه قشر آسیب پذیر جامعه شده چیست؟
شهردار کلانشهر رشت سه شنبه هفته گذشته نیز با حضور در صحن شورا به سئوالات یاد شده پاسخ داد که از ۱۳ عضو حاضر در شورا، هفت نفر قانع نشدند، پنج نفر قانع شدند و یک نفر رای سفید دادند.
بر اساس ماده ۷۳ قانون شورا، اگر پاسخ شهردار قانع کننده تشخیص داده نشود، طی جلسه دیگری از شورا موضوع دوباره به صورت استیضاح که حداقل به توافق یک سوم اعضای شورا رسیده باشد، ارائه خواهد شد.
فاصله بین ابلاغ تا تشکیل جلسه از طرف رئیس شورا تعیین می شود که حداکثر ۱۰ روز خواهد بود که بعد از این، شورا پس از طرح سئوال یا سئوالات و جواب شهردار، رای موافق یا مخالف خواهد داد.
در صورتی که شورا با اکثریت دو سوم کل اعضا رای مخالف دهد، شهردار از کار برکنار و فرد جدیدی از سوی شورا انتخاب خواهد شد.
در جلسه امروز شورای اسلامی کلانشهر رشت ۱۰ لایحه با موضوعاتی از جمله ضوابط بودجه سال ۹۶، اصلاحیه تعرفه بهای خدمات پیشنهادی سال ۹۶و ساخت و نصب ایستگاه های اتوبوس به تعداد ۱۰۴ ایستگاه در دستور کار قرار دارد .