ارشاد

حمایت از ناشران گیلانی، رکورد نشر را شکست

۲۷ / ۰۱ / ۹۶
۱۶:۴۶

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان تاکید کرد: حمایت از ناشران و روند رشد فعالیت آنان در سال گذشته، موجب شد تا برای سومین سال پیاپی، رکورد ثبت شده در حوزه عناوین کتاب های منتشر شده شکسته شود.
فیروز فاضلی در گفت و گو با ایرنا افزود: بیش از یک میلیون جلد کتاب در سال ۹۵ منتشر شده که در مقایسه با دوره مشابه سال گذشته، افزون بر ۲۱ درصد افزایش داشته است.
وی اظهار کرد: ٧۶٠ عنوان کتاب توسط ۴۵ ناشر گیلانی در سال ٩۵ منتشر شد که نسبت به سال قبل از آن که ۶٧٠ عنوان بود، از رشد ١١,٨ درصدی برخوردار است.
فاضلی افزود: در کتاب های منتشره سال ٩۵ در گیلان، ٧١٣ عنوان کتاب تألیفی، ۴٧ عنوان ترجمه، ۵١۴ عنوان چاپ اول و ٢۴۶ عنوان چاپ مجدد بوده است.
وی ادامه داد: طی مدت مذکور، ٢۴٧ عنوان کتاب در حوزه کودک و نوجوان در گیلان چاپ و منتشر شده که از این نظر، رکورد جدیدی در تاریخ نشر استان به شمار می رود.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان با اشاره به حمایت همه جانبه این اداره کل از ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی گفت: سال گذشته ٧٧ نمایشگاه کتاب در سطح استان برگزار شد که دوازدهمین نمایشگاه بزرگ کتاب گیلان با بازدید ١١۴ هزار نفر و فروش ٢۴ میلیارد ریالی کتاب به عنوان بزرگترین رخداد فرهنگی استان در سال ٩۵ بوده است.
وی در پایان با بیان اینکه گیلان جزو استان های برتر کشور در انتشار کتاب از ابتدا تا انتهاست، متذکر شد: تمام مراحل انتشار کتاب در گیلان انجام می‌شود.
١۴۵ ناشر دارای مجوز فعالیت در گیلان هستند که از این تعداد ١١۶ ناشر در مرکز استان و مابقی در شهرستان ها فعالیت دارند.