15314416004832759328

جمعیت گاو بومی گیلان رو به کاهش است

۰۴ / ۰۶ / ۹۶
۱۶:۵۷

رییس دانشکده علوم کشاورزی دانشگاه گیلان از برگزاری اولین جشنواره گاو بومی در استان خبرداد.
به گزارش ایسنا، دکتر احد صحراگرد از برگزاری اولین جشنواره گاو بومی در گیلان خبرداد و گفت: متاسفانه جمعیت گاو بومی گیلان رو به کاهش است. وی افزود: هدف از برگزاری این جشنواره حمایت از جمعیت گاو بومی به عنوان یک ذخیره ژنی ارزشمند عنوان کرد.
دکتر صحراگرد با بیان اینکه زمینه سازی تشکیل انجمن نژادی توسعه گردشگری از دیگر اهداف برگزاری این جشنواره است، ادامه داد:امید می‌رود با برگزاری این جشنواره توجه روستاییان،مسئولین و دیگر اقشار جامعه به این دام ارزشمند معطوف شود و زمینه‌های لازم برای پرورش و اصلاح‌نژاد توسط بخش خصوصی و تشکل‌های مردم نهاد فراهم شود.
وی ایجاد کسب و کارهای جدید و توسعه گردشگری را از دیگر اهداف اجرای برگزاری این جشنواره عنوان کرد.
رییس دانشکده علوم کشاورزی دانشگاه گیلان افزود: این جشنواره در ۱۶شهریور ماه سالجاری در میدان دام رضوانشهر برگزار می‌شود.
وی گفت:رقابت گاو و نرهای منتخب و اجرای نمایشهای آیینی و رسوم محلی مرتبط با دامداری گیلان از جمله محورهای این همایش است.
دکتر احد صحراگرد با بیان اینکه بهترن دام هر شهرستان معرفی خواهد شد،خاطر نشان کرد:
به نفرات اول تا سوم این جشنواره جوایز نقدی اهداء خواهد شد.
وی از روسای مراکز خدمات کشاورزی شهرستان‌های استان گیلان و روسای امور دام و ترویج مدیریت‌های جهاد کشاورزی شهرستان‌ها خواست در خصوص جشنواره گاو بومی دامداران را برای شرکت تشویق کنند.
وی افزود: هزینه حمل‌و‌نقل دام به مکان جشنواره بر عهده جشنواره است.
صحراگرد تصریح‌کرد: تمام صاحبان گاوهای شرکت‌کننده در جشنواره (یعنی فقط حضور دام در جشنواره) به ازای هر راس ۸۰ کیلوگرم کنسانتره داده می‌شود.
رییس دانشکده علوم کشاورزی دانشگاه گیلان گفت:حضور گاودار ( به خصوص پرواربندها ) در جشنواره با سیاست‌های حمایتی از طرف مسئولان همراه خواهد بود.
کمک به به‌نژادی و مشاوره‌های اصلاح‌نژادی و تغذیه‌ای گاوداران شرکت‌کننده در جشنواره در طول دوره‌ی پرورش توسط کارشناسان دانشگاه، مرکز تحقیقات علوم دامی و کارشناسان امور دام مدیریت‌های جهاد کشاورزی شهرستان‌ها و ایجاد ارتباط نزدیک و تنگاتنگ بین تولیدکننده‌ها و واحدهای فروش و تامین گاو و گوساله از دیگر مزایای شرکت در جشنواره برای گاوداران استان است.