پلیس

ثبت ۳۰ هزار تخلف سرعت در گیلان از ابتدای امسال تاکنون

۰۱ / ۰۶ / ۹۶
۱۷:۰۷

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای گیلان گفت: از ابتدای امسال تاکنون ۳۰ هزار و ۳۵۹ مورد تخلف سرعت توسط سامانه های ثبت تخلف سرعت مستقر در محورهای مواصلاتی استان به ثبت رسیده است.
مهندس محمدرضا نازک کار در گفت وگو با ایسنا، با بیان اینکه کنترل ترافیک با افزایش میزان تردد درون شهری و برون شهری از توان نیروی انسانی خارج شده است، اظهار کرد: استفاده از دوربین های نظارتی و سامانه های ثبت تخلفات عبور و مرور نقطه عطفی در کنترل ترافیک است.
وی ادامه داد: در راستای ارتقای ایمنی تردد برای کاربران جاده ها و نیز تجهیز محورهای استان به سیستم های حمل و نقل هوشمند، ۱۱ سامانه ثبت تخلفات عبور و مرور جدید در محورهای آزادراه قزوین – رشت، جاده قدیم رشت – لوشان، رشت – فومن و فومن – سراوان در سال ۹۵ به صورت کشوری افتتاح شد.
مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای گیلان از افزایش تعداد دوربین های ثبت سرعت در محورهای برون شهری استان به ۱۲ دستگاه خبر داد و تصریح کرد: ثبت آمار تردد، ثبت سرعت لحظه ای و متوسط و برداشت پلاک کلیه خودروهای عبوری استان از جمله قابلیت های سامانه های مذکور بوده که با راه اندازی و بهره برداری از این سامانه ها بستر لازم جهت تردد ایمن کاربران جاده ها فراهم می شود.
این مقام مسئول با بیان اینکه هزینه صرف شده جهت راه اندازی ۱۱ سامانه مذکور بالغ بر ۱۷ میلیارد ریال از محل اعتبارات ملی است، عنوان کرد: راه اندازی سامانه های ثبت تخلفات عبور و مرور جدید جزو برنامه های آتی اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان است.
وی فرایند اضافه کرد: جانمایی مکان های مناسب جهت نصب سامانه های ثبت تخلفات عبور و مرور در سطح محورهای استان صورت گرفته و تعداد ۳۷ سامانه جدید جهت نصب و راه اندازی در سایر محورهای مواصلاتی استان نهایی شده است. در حال حاضر در مرحله فراهم سازی زیرساخت های لازم اعم از تامین برق و بسترهای ارتباطی، نصب گاردریل، محافظ سامانه ها، نصب فوندانسیون و دکل ها هستیم.
نازک کار گفت: با نصب و راه اندازی این سامانه ها تعداد سامانه های ثبت تخلفات عبور و مرور استان به ۵۳ سامانه افزایش می یابد لذا پیش بینی می شود سامانه های مذکور تا پایان سال جاری قابلیت بهره برداری داشته باشد.
مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای گیلان با اشاره به آمار تخلفات ثبت شده توسط سامانه ها، خاطرنشان کرد: از ابتدای امسال تاکنون ۳۰ هزار و ۳۵۹ مورد تخلف سرعت توسط سامانه های ثبت تخلف سرعت مستقر در محورهای مواصلاتی استان به ثبت رسیده است که این اطلاعات جهت اعمال قانون در اختیار پلیس راهور قرار می گیرد. همچنن میزان تخلف ثبت شده در سال ۹۵، بیش از ۷۰ هزار و ۱۷۰ مورد می باشد.
وی با بیان اینکه محورهای برون شهری استان مجهز به ۲۲ سامانه نظارت تصویری و ۱۶ سامانه فعال ثبت تخلفات عبور و مرور هستند، تاکید کرد: ۳۷ سامانه ترددشمار نیز در ۷۴ محور رفت و برگشت استان فعال بوده و درخصوص گزارش گیری و ارائه اطلاعات مربوط به وضعیت تردد در محورها به صورت برخط فعالیت می کنند.
نازک کار همچنین از راه اندازی یک سامانه توزین در حال حرکت(WIM) در محور امامزاده هاشم به رشت خبر داد و گفت: این سامانه در مرحله تحویل موقت است و در آینده نزدیک به صورت کامل به بهره برداری خواهد رسید. پیش بینی می شود تعداد این سامانه ها در سال ۹۷ به پنج سامانه ارتقا یابد.