90914 (1)

تکرار حماسه مردم

۳۰ / ۰۲ / ۹۶
۰۰:۰۹

خزر- مردم گیلان با مشارکت چشمگیر خود در صندوق‌های رای انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای اسلامی شهر و روستا حماسه‌ای دیگر آفریدند.
یک میلیون و ۸۸۹ هزار و ۶۵۵ نفر در گیلان واجد شرایط رأی دادن در دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری و پنجمین دوره انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا در استان هستند که یک‌هزار و ۶۶ نفر برای نخستین بار رای می‌دهند.
۱۴ هزار و ۶۶۵ نفر در انتخابات شوراهای شهر و روستا گیلان با هم رقابت کردند که از این تعداد، یک‌هزار و ۶۲۵ نفر در شهرها و ۱۲ هزار و ۹۸۹ نفر در روستاها بوده و از این تعداد، ۹۶۵ نفر زن و ۱۳ هزار و ۷۰۰ نفر مرد هستند.
در این دوره از انتخابات تعداد سه هزار و پنج شعبه اخذ رای در نظر گرفته شده و فرآیند رای‌گیری پنجمین دوره‌ شوراهای اسلامی شهر در آستارا، بندرانزلی، لاهیجان، لنگرود و تالش به صورت الکترونیکی انجام می‌شود و مردم در هر کدام از این شهرها باید هفت عضو شورای اسلامی را انتخاب کنند.
مردم در شهر رشت نیز ۱۱ عضو شورا و در ۴۶ شهر دیگر نیز پنج عضو شورا را انتخاب می‌کنند.
هر لحظه بر تعداد رای‌دهندگان در پای صندوق‌های اخذ رای افزایش می‌یافت و مشارکت مردم در انتخابات سرنوشت‌ساز ریاست جمهوری و شوراهای شهر و روستا بسیار چشمگیر بود.
استاندار گیلان در جریان انداختن رای خود به شعبه اخذ رای شماره یک میدان شهدای ذهاب این شهر افزود: در شعب اخذ رای شاهد حضور گسترده با شور، نشاط و با انگیزه مردم برای شرکت در انتخابات بودیم به گونه‌ای که حتی قبل از آغاز رای‌گیری نیز در پشت درهای شعب حضور یافتند.
وی مشارکت حداکثری مردم در پای صندوق‌های رای را موجب افزایش اقتدار ملی در شرایط داخلی، بین‌المللی و منطقه‌ای دانست و تصریح کرد: حضور مردم گیلان در رای‌گیری بسیار گسترده بوده و شاهد حضور حداکثری مردم در انتخابات بودیم.
استاندار گیلان تحولات، پیشرفت و توسعه کشور را در گرو مشارکت حداکثری مردم در انتخابات دانست و یادآور شد: حضور حداکثری مردم با رای بالا پشتیبان رئیس جمهور منتخب خود بوده و در انتخابات شهر و روستا نیز موجب می‌شود تا مدیریت شهر و روستا توسط مردم تعیین شود.