تاریخ : سه شنبه, ۲۸ دی , ۱۴۰۰ 15 جماد ثاني 1443 Tuesday, 18 January , 2022
7

بیانیه روزنامه‌نگاران رشت: آقای کریمی باید پاسخ‌گو باشید، نه مدعی

  • کد خبر : 24803
  • ۲۶ بهمن ۱۳۹۷ - ۲۳:۴۰
بیانیه روزنامه‌نگاران رشت: آقای کریمی باید پاسخ‌گو باشید، نه مدعی

این تعبیرها جنسیت‌زده و زشت و زننده است و نمی‌دانیم از علی کریمی باید توقع داشته باشیم که به چنین عبارت‌های اغراق‌آلود درباره خودش و توهین‌آمیز برای مردم یک شهر حساسیت داشته باشد یا نه. بیانیه‌ روز گذشته باشگاه فرهنگی ورزشی سپیدرود اعتراض جمع بزرگی از چهره‌های ورزشی و روزنامه‌نگاران گیلانی را در پی داشت. به […]

این تعبیرها جنسیت‌زده و زشت و زننده است و نمی‌دانیم از علی کریمی باید توقع داشته باشیم که به چنین عبارت‌های اغراق‌آلود درباره خودش و توهین‌آمیز برای مردم یک شهر حساسیت داشته باشد یا نه.
بیانیه‌ روز گذشته باشگاه فرهنگی ورزشی سپیدرود اعتراض جمع بزرگی از چهره‌های ورزشی و روزنامه‌نگاران گیلانی را در پی داشت. به دلیل پیش‌ رو بودن یکی از حساس‌ترین بازی‌های سپیدرود، دندان روی جگر گذاشتیم و پاسخی به این هجونامه ندادیم و با پایان بازی سپیدرود – ماشین‌سازی پاسخ به این بیانیه اهانت آمیز را منتشر می‌کنیم:
۱- در ابتدای بیانیه باشگاه آمده است: “در برهه ای که کسی حاضر نبود مالکیت سپیدرود را بپذیرد و اگر نبود فداکاری علی کریمی …”
این ادعا بی‌تردید داستانی جعلی و دور از واقعیت است. دو کنسرسیوم بزرگ در همان دوران حذف نوین توسط اداره ورزش و جوانان و هیات فوتبال، آماده خرید سپیدرود بودند که یکی از آنها به صورت رسمی نامه اعلام آمادگی خود را به هیات فوتبال و اداره کل ورزش و جوانان ارایه کرده بود و دیگری چون در گذشته نامه کتبی نوشته بود تنها به اعلام آمادگی مجدد به صورت شفاهی بسنده کرد.
نکته جالب اینکه از سوی اداره کل ورزش و جوانان مبلغ واگذاری سپیدرود به صورت نقدی به کنسرسیومی که نمایندگی مذاکره آن را شهردار اسبق رشت برعهده داشت، بیش از ۸ میلیارد تومان اعلام شده بود و این شرط مورد موافقت خریدار قرار گرفت که این وجه حتی پیش از واگذاری در یک حساب مشترک واریز شود اما بنابر دلایلی که بر ما پوشیده است، امتیاز باشگاه سپیدرود به دو گروه متقاضی واگذار نشد و با شرایطی نزدیک به هبه، به کریمی تقدیم کرد.
۲- در بیانیه باشگاه سپیدرود از بدیهیات و وظایف اولیه مالک به عنوان الطاف علی کریمیتمجید و تملق شده است. مگر غیر از این است که پرداخت هزینه های باشگاه از اصول اصلی و ابتدایی‌ تیم‌داری است و آیا مالکان گذشته سپیدرود در تمام ۵۰ ساله گذشته کاری به غیر از این را انجام داده‌اند؟
چقدر شرافت حرفه‌ای داشتند امثال صومی و شعار و تمامی مالکان پیشین سپیدرود که چند دهه برای پایداری و عزت سپیدرود هزینه کردند و منتی هم بر مردم نگذاشتند!
علی کریمی به عنوان مالک باشگاه خصوصی وظیفه دارد برای تیم هزینه کند و از این منظر نباید بر کسی منت بگذارد و اگر او توانایی اداره مالی تیم را ندارد و چنان که از متن بیانیه بر می‌آید دلسرد شده، می‌تواند انصراف خود را به اداره ورزش و جوانان و هیات فوتبال اعلام کند. پرسش مهم‌تر این است که اگر او توانایی اقتصادی تیمداری را نداشت، چرا و با چه اهدافی این مسئولیت را پذیرفت؟
۳- بزرگترین دروغ این بیانیه ادعای تکراری هزینه ۴ میلیارد تومانی از سوی کریمی در باشگاه سپیدرود است!  اولا فرایند انتقال مالکیت به کریمی شفاف نیست و تاکنون در این باره اطلاع رسانی نشده است و همه چیز در خفا و به دور از چشم مردم و رسانه‌ها انجام شده، ثانیا در همان خبرهای اندک انتشار یافته، گفته شده است که طبق قرارداد، کریمی مکلف شده ۴ میلیارد تومان از بدهی‌های گذشته باشگاه را پرداخت کند و ۲ میلیارد تومان بدهی را اداره کل ورزش و جوانان تقبل کرده است. البته بماند که تکلیف بیش از ۲ میلیارد تومان دیون باقی مانده که در همان زمان به متقاضیان اعلام شده بود هم‌چنان در هاله‌ای از ابهام قرار دارد.
علی کریمی هم ۴ میلیارد تومان بدهی باشگاه را با تخفیف بسیار زیاد از طلبکاران با رقمی کمتر از یک و نیم میلیارد تومان چک مدت‌دار که پرداخت آن به اواسط سال آینده هم می‌رسد تسویه کرد؛ بنابراین اعلام خبر پرداخت ۴ میلیارد تومان بدهی از سوی کریمی در بدو ورود به سپیدرود، به صورت آشکار بزرگ‌نمایی و اغراق و غیر واقعی است و در این شرایط بد نیست که کریمی لیست هزینه‌های خود را منتشر کند و بگوید از شهرداری رشت و تبلیغات پیراهن و تبلیغات محیطی و کمک‌های افرادی هم چون هدایتی چقدر عایدی داشته و بگوید که مبالغ قرارداد بازیکنان و کادر فنی کنونی را چقدر کم کرده است؟
۴- قابل انکار نیست که کریمی علاقمند به اخذ مالکیت سپیدرود بوده. اگر مالکیت باشگاه سپیدرود برای کریمی سودمند نبود هیچ‌گاه وارد عرصه باشگاهداری نمی‌شد؛ از این رو، کریمی و شیفتگانش حق ندارند مردم رشت را مدیون خود بدانند. 
کریمی با مالکیت سپیدرود و طرح تاسیس آکادمی اقدام به خرید چندین هکتار اراضی در شهرستان رشت کرده و شاید تغییر کاربری آنها موضوع جذابی در کنار تیمداری در رشت باشد.
۵- استفاده از توصیف‌های رشتی اصیل و سپیدرودی اصیل خطاب به کریمی، بیشتر یک اغراق در فضاهای هواداری است و اگر او را سپیدرودی اصیل بنامیم خانواده صومی و شعار و خوالی و حمید منصوری و مهرداد هوشنگی و حق دوست و سیاوش ناصح و… را باید با چه القابی بنامیم؟
۶-اما هرگز نمی‌شود از بزرگترین جمله اهانت‌آمیز  این بیاینه به جمعیت میلیونی مردم رشت عبور کرد که او را تنها معیار مردانگی این شهر دانسته و این که در یکی از قدیمی‌ترین و فرهنگی‌ترین شهرهای ایران زمین کمتر از پنج مرد به مانند او وجود دارد!
این تعبیرها جنسیت‌زده و زشت و زننده است و نمی‌دانیم از علی کریمی باید توقع داشته باشیم که به چنین عبارت‌های اغراق‌آلود درباره خودش و توهین‌آمیز برای مردم یک شهر حساسیت داشته باشد یا نه.
اهانت باشگاه کریمی قبل از این که متوجه مردم رشت است، توهین صریح به مدیران ورزش و هیات فوتبال و نان به نرخ روزخورانی‌ست که نتیجه کودتای خود در واگذاری باشگاه به کریمی را به شکل آشکاری دریافت کردند.
شاید هم قرار است آنها که تا دیروز در خیابان‌های شهر و مقابل اداره کل ورزش و جوانان و هیات فوتبال، دفتر نماینده مجلس و نماینده محترم ولی فقیه و فرمانداری و استانداری تجمع می‌کردند و شعار مرده‌باد و زنده‌باد سر می‌دادند امروز کلاه خود را بالاتر بگذارند و اهانت‌های کریمی را به جان بخرند و دم بر نیاورند!
مردم رشت و هواداران اصیل و نجیب سپیدرود نه غوغاسالاران دیروز را فراموش کرده‌اند و نه این روزها را از یاد خواهند برد و به وقت حساب، پاسخ درخوری به این رفتارهای تحقیرآمیزشان خواهند داد.
بگذریم از اینکه در باشگاه سپیدرود هنوز نمی‌دانند یک بیانیه را با زبان محاوره و پر از اغلاط نگارشی نمی‌نویسند.
جمعی از روزنامه‌نگاران و چهره‌های ورزشی رشت

لینک کوتاه : http://khazardaily.ir/?p=24803
  • دیدگاه‌ها برای بیانیه روزنامه‌نگاران رشت: آقای کریمی باید پاسخ‌گو باشید، نه مدعی بسته هستند

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0

دیدگاهها بسته است.