300x181xbardari66.jpg.pagespeed.ic_.1EyZ2a_h6T

به صفر رسیدن مرگ مادران باردار در گیلان

۰۷ / ۱۰ / ۹۶
۱۹:۰۱

رییس دانشگاه علوم پزشکی گیلان با اشاره به کاهش مرگ و میر مادران باردار در استان و به صفر رساندن آن در استان خبر داد و گفت: در سال ۹۴ تعداد مرگ و میر مادران باردار ۷ مورد و در سال ۹۵ تعداد مرگ و میر ماداران باردار یک مورد گزارش شده است .
به گزارش ایسنا، دکتر شاهرخ یوسف‌زاده در نخستین جشنواره ترویج زایمان طبیعی در سالن اجتماعات بیمارستان الزهرا (س) رشت، اظهار کرد: حفظ و ارتقا سلامت مادران و نوزادن مهمترین هدف ترویج زایمان طبیعی است .
وی زایمان را پروسه‌ای کاملا فیزیولوژیک و طبیعی دانست و تصریح کرد:تبیین محاسن زایمان‌های طبیعی و تشریح آن برای مادران باردار از سوی پزشکان و مروجان امر بسیار ضروری است .
رییس دانشگاه علوم پزشکی گیلان با اشاره به اهمیت زایمان طبیعی، یادآور شد: برای انجام چند زایمان در طول زندگی که نقطه اوج زندگی است، هزینه کردن برای اغلب خانواده پذیرفته شده است .
یوسف‌زاده از توسعه ایجاد فضا و محیط مناسب برای انجام زایمان طبیعی در استان خبر داد و گفت: ۱۰ بلوک «ال دی ار» تا پایان در استان گیلان مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد .
وی روش زایمان طبیعی را یکی از رویدادهای طبیعی و مناسب عنوان کرد و گفت: زایمان طبیعی به نسبت زایمان سزارین دارای عوارض و آسیب های کمتری است .
یوسف‌زاده با اشاره به کاهش مرگ و میر مادران باردار در استان و به صفر رساندن آن در استان خبر داد و گفت: در سال ۹۴ تعداد مرگ و میر مادران باردار ۷ مورد و در سال ۹۵ تعداد مرگ و میر ماداران باردار یک مورد گزارش شده است .
وی در پایان ترویج زایمان‌های بی‌درد، اطمینان از مهارت‌های تیم پزشکی، تعبیه فضا و محیط مناسب برای زایمان را از کارهای انجام شده برای ترویج زایمان طبیعی در استان عنوان کرد.