دادگستری

ایراد ضرب عمدی دارای بیشترین فراوانی جرم در گیلان

۲۲ / ۰۳ / ۹۶
۲۱:۴۵

رئیس کل دادگستری گیلان گفت: ایراد ضرب عمدی (نزاع و درگیری فیزیکی) ، توهین و تهدید از بیشترین آمار فراوانی جرم در این استان برخوردار است .
به گزارش ایرنا، احمد سیاوش پور در مراسم جشن گلریزان زندانیان جرائم غیر عمد در شهرستان رشت افزود: با وجود آب و هوای مطلوب ، نعمت های الهی و پیشینه بسیار درخشان تمدن و فرهنگ مردم این دیار ، در ردیف های فراوانی جرم مشاهده می شود که بخش های روانی ، روحی ، برخوردی ، تحمل، گذشت و صلح جایشان خالیست و کمبودش احساس می شود.
وی با آسیب شناسی این مشکلات یکی از دلایل فراوانی جرم های یاد شده در استان را فرهنگ و همت عنوان و تصریح کرد: آن فرهنگ مد نظر مقام معظم رهبری برای حرکت جهادی و رسیدن به قدرت منطقه ای و اینکه انجام کار شرافتمندانه را عیب ندانند، هنوز حاصل نشده است.
وی با قدردانی از دستگاه های اجرایی جهت اهتمام آنها برای کارآفرینی و ایجاد اشتغال در جامعه اذعان کرد : با وجود تلاش تمامی بخش ها ، دستگاه های حکومتی، ادارای و قضایی دارای اشکالات زیادی هستند و هنوز نتوانستند آنچه در لیاقت وشایستگی و مطالبات مردم است ، پاسخ دهند.
سیاوش پور تصریح کرد: این کاستی ها موجب می شودکه بخشی از جامعه که از نظر فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی آسیب پذیرند، بیشتر لطمه ببینند.
وی ادامه داد: آنچه امروز به عنوان ناهنجاری، انحراف و جرم نام می گذاریم رسوب هایی است که از کاستی ها حاصل می شود تا جمعیت امروز زندان گیلان به هفت هزار و ۷۰۰ نفر برسد.
وی ادامه داد: این زندانیان از نظر طینت و رفتار، قصد جرم و تعرض به دیگران ندارند اما همین کاستی ها، کمبودها و چالش های درون جامعه موجب بروز این مشکلات برای آنها می شود.
رئیس کل دادگستری گیلان در خاتمه تاکید کرد: باید تلاش کنیم تا این زندانیان به مسیر درست زندگی و خانواده هایشان برگردند.
مدیرعامل ستاد دیه گیلان نیز در این مراسم گفت: در حال حاضر ۸۱۷ نفر از زندانیان جرائم غیرعمد در زندان های استان بسر می برند که برای بازگشت به آغوش خانواده ، در انتظار کمک های خیران هستند.
حمید کامران زاده میزان محکومیت این زندانیان را در مجموع حدود ۴۳ میلیارد تومان عنوان و تصریح کرد: ۵۸۰ نفر از این افراد بدلیل محکومیت های مالی، ۱۶۴ نفر مهریه، ۴۱ نفر بدهکار نفقه و ۳۰ نفر تصادفات رانندگی، حوادث کارگاهی و قتل های غیرعمد در زندان هستند
وی یاداور شد: سال گذشته مردم گیلان طی سال و در جشن های گلریزان ۶۰۰ میلیون تومان کمک کردند که از گلریزان سال گذشته تا گلریزان امروز، ۲۷۸ نفر از زندانیان جرائم غیرعمد استان تنها با کمک های مردمی آزاد شده اند.
محمد باقر نوبخت معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان برنامه و بودجه ۱۰۰ میلیون تومان برای آزادی زندانیان جرائم غیرعمد استان کمک کرد.