کتابخانه

اعضای کتابخانه های گیلان ۳۹ درصد افزایش یافت

۳۱ / ۰۱ / ۹۶
۰۰:۳۸

سرپرست نهاد کتابخانه های عمومی گیلان اعلام کرد: اعضای کتابخانه های استان ۳۹ درصد افزایش داشته و شایسته است در زمینه افزایش سرانه فضای مطالعاتی استان اقدامات موثرتری انجام شود.

زهرا بدن آرا در گفت و گو با ایرنا رشد شاخص های مطالعه در حوزه های مختلف را نشان دهنده توجه بیش از پیش مسئولان استانی به مقوله ترویج فرهنگ خواندن در استان عنوان کرد و افزود: در زمان حاضر حدود ۵۰ هزار نفر از منابع کتابخانه های استان بهره مند هستند.

وی بیان داشت: در سالی که گذشت شاهد افتتاح سه باب کتابخانه عمومی و آغاز عملیات احداث ۱۱ باب کتابخانه عمومی در اقصی نقاط گیلان هستیم.

بدن آرا اظهار کرد: استان هم اکنون دارای ۱۰۳باب کتابخانه عمومی نهادی، مشارکتی و مستقل است که از این تعداد کتابخانه عمومی دو کتابخانه سیار در منطقه آزاد انزلی و شهر رشت مشغول ارائه خدمات به علاقمندان کتاب و کتابخوانی هستند.

بدن آرا میانگین سرانه فضای مطالعه استان را یک و ۲۱ صدم متر مربع عنوان کرد و افزود: میانگین کشوری دو متر مربع است و امیدواریم با مشارکت خیرین بتوانیم به فضای مطلوب در حوزه مطالعه دست پیدا کنیم.

وی در ادامه تصریح کرد: کتابخانه مرکزی رشت از جمله طرح های مهمی است که بعد از ۱۴ سال، ۵۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و این کتابخانه برای تکمیل و تجهیز نیازمند ۱۵۰ میلیارد ریال اعتبار است.

بدن آرا تعامل دستگاه ها با مجموعه کتابخانه های عمومی در سال گذشته را بسیار موثر و سازنده عنوان کرد و از سازمان منطقه آزاد انزلی در برگزاری موفق ششمین جشنواره کتابخوانی رضوی در گیلان با مشارکت بیش از ۱۹هزار نفر به عنوان نماد این همدلی یاد کرد.

سرپرست نهاد کتابخانه های عمومی گیلان ثبت انجمن خیرین کتابخانه ساز گیلان با حمایت و تایید استاندار در سال گذشته را نیز یکی از موفقیت های چشمگیر عنوان و بیان کرد: تاکنون هفت باب کتابخانه عمومی توسط خیران در شهرهای مختلف گیلان به بهره برداری رسیده است .

۱۰۳ باب کتابخانه نهادی، مشترک و مستقل استان گیلان دارای یک میلیون و ۶۸ هزار نسخه کتاب و ۴۹ هزار و ۷۵۰ نفر عضو فعال است.