82706701-71946890

اشتغالزایی در گیلان، از آمار تا واقعیت!

۰۲ / ۰۸ / ۹۶
۱۹:۲۸

بنابر اعلام مرکز آمار ایران ، رتبه بیکاری گیلان از رتبه پنجم کشور در آغاز به کار دولت یازدهم به سومین استان اشتغالزای کشور در تابستان امسال ارتقاء یافته است.
به گزارش ایرنا ، اگرچه تعدادی از نمایندگان مردم گیلان در مجلس شورای اسلامی در صحیح بودن این آمار تشکیک کردند ؛ اما به گفته مسئولان ؛ ترکیب مدیریتی مرکز آمار ایران که از دولت گذشته تاکنون تغییری نکرده و آمار اشتغال استان را در دولت دهم اعلام می کرده، همان نیز امروز آمار اشتغال استان ها را نشر می دهد.
دولت تدبیر و امید ، طی چهار سال گذشته تلاش بسیاری برای ساماندهی اقتصادی (که می توان حتی برجام را در زمره تلاش برای این مهم قرار داد ) و کمک به اشتغال جوانان صرف کرد؛ اما با این وجود، معضل بیکاری در بسیاری از خانواده ها در استان جا خوش کرده و در مواردی افراد برای گذران زندگی مجبور به روی آوردن به اشتغال در مشاغل اشباع شده و غیر مرتبط و بدون نیاز به تحصیلات و مهارت خاص می شوند.
یک مادر گیلانی در این باره گفت:برای سه فرزندم که یکی کارشناسی ارشد و دو نفر دیگر لیسانس هستند،نتوانستیم شغلی مناسب پیدا کنیم.
فرزانه رضایی با بیان اینکه هر سه فرزندم پسر هستند، افزود: با بضاعتی که داشتیم فقط توانستیم برای فرزند بزرگم یک مغازه با وسایل مورد نیاز تهیه کنیم اما نمی دانم با توجه به اشباع بودن مشاغل در بازار و نداشتن سرمایه برای دو پسر دیگرم چه کاری انجام دهیم.
یک جوان رشتی که به گفته خودش فارغ تحصیل ارشد رشته الکترونیک است ، نیز اظهار کرد: چندین سال بدنبال کار بودم اما بدلیل نبود شغل مجبور به گشودن مغازه پوشاک فروشی شدم .
** یک ساعت کار در هفته مبنای آمار اشتغال
مدیرکل دفتر هماهنگی امور اقتصادی استانداری گیلان در رابطه با وضعیت اشتغال و بیکاری استان به خبرنگار ایرنا گفت: قبل از پرداختن به آمار ابتدا باید تعریف واحدی از مفاهیم اشتغال و بیکاری داشته باشیم .
آرش فرزام صفت افزود: بر اساس استاندارد سازمان بین‌المللی کار (ILO) ؛ تمام افراد ۱۰ ساله و بیشتر که در طول هفته مرجع( یعنی هفت روز قبل از زمان اخذ آمار) در هفته حداقل یک ساعت کار کرده باشند ، فرد شاغل محسوب می‌شوند؛ در ایران نیز نرخ بیکاری و شاغلان هم با همین معیار محاسبه می‌شود .
وی اظهار کرد: با تعریف یاد شده، نرخ بیکاری براساس طرح های آماری فصلی و هر ۵ سال یکبار بصورت سرشماری استخراج و اعلام می شود. البته شاخص های دیگری همچون نرخ مشارکت، اشتغال ناقص، بیکاری جوانان و غیره هم در آمارها اعلام می شود که می تواند درک درست تری از موضوع بیکاری به مخاطبان ارائه دهد. به عنوان مثال نرخ بیکاری در بین جوانان ۱۵ تا ۲۹ سال همواره از مابقی رده های سنی بیشتر است.
وی با بیان اینکه اشتغال کمتر از ۴۴ ساعت در هفته نیز اشتغال ناقص محسوب می شود، تصریح کرد: دانستن آمار اشتغال ناقص هم می تواند به درک بهتر از وضعیت بیکاری استان کمک کند و در حال حاضر یکی نبودن آنچه که مردم از شاغل و بیکار در ذهن دارند ، با آنچه که تعریف جهانی معیار قرار گرفته باعث ایجاد سو تفاهم در بین مردم می شود .
فرزام صفت گفت: اگر به مفاهیم دقت نکنیم، به نظر مخاطب می رسد که آمارها غیر واقعیست ؛ در حالی که همواره در همه دولت ها در کشور نرخ بیکاری با همین معیار سنجیده شده است.
وی با تاکید بر اینکه شبهه ایجاد کردن در آمار مرکزی که کارش ارائه آمار رسمی کشور است، کار درستی نیست؛ اظهار کرد: اگر ما به این تعاریف و روشها ایرادی داریم باید در فضای نقد دانشگاهی روش های جایگزینی برای آن ارائه نماییم. به عنوان مثال می توان تعاریف را بومی سازی کرد تا با واقعیات جامعه ایران سازگارتر باشد.
وی اضافه کرد: با توجه به وجود نهادهای حمایتی در دنیا از جمله بیمه بیکاری و حقوق مصرحه کارگر و کارفرما، موضوع یک ساعت کار در هفته به عنوان تعریف جهانی قابل پذیرش است اما در کشور ما این مفاهیم بعضا متفاوت است.
وی تصریح کرد: ترکیب مدیریتی مرکز آمار ایران از دولت هشتم تغییری نکرده است و آمار را همان کسانی ارائه می کنند که آمارهای اشتغال دولت نهم و دهم را اعلام می کردند. لذا بجای ایجاد شبهه باید وارد فضای نقد و بررسی آمار شویم
وی گفت: بر اساس آمار رسمی منتشره مرکز آمار ایران نرخ بیکاری در گیلان در پایان سال ۹۱ معادل ۱۵ و نیم درصد بوده که در پایان سال ۹۲ به ۱۳ و شش دهم درصد کاهش یافته و در پایان سال ۹۵ به ۱۱ و سه دهم درصد بهبود یافته است.
فرزام صفت افزود: آخرین آمار بیکاری که تاکنون در اختیار ما قرار گرفته نیز مربوط به تابستان سال ۹۶ به میزان ۹ و دو دهم درصد بوده است که بر این اساس رتبه سوم در بین استان های دارای کمترین نرخ بیکاری متعلق به گیلان است.
وی با اشاره به اینکه فضای کسب و کار در اشتغالزایی استان تاثیر مستقیم دارد، گفت: بهبود فضای کسب و کار یک شاخص جهانی است و هر چه این شاخص بهتر باشد، به معنای فراهم تر شدن بستر سرمایه گذاری است.
وی با بیان اینکه در کشور ما فضای کسب و کار را در برش استانی محاسبه و اعلام می کنند افزود : براساس آمار اعلام شده از سوی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی، گیلان در اکثر فصل ها در شاخص فضای کسب و کار طی چهارسال گذشته مقام اول کشور را کسب کرده است.
فرزام صفت گفت: این آمار نشان می دهد که سرمایه گذار برای شروع کار از قبیل ثبت شرکت و نیز تعامل با بیمه، تامین اجتماعی، بانک ، دستگاه های اجرایی صادر کننده مجوز چقدر از این فضا رضایت دارد.
وی یادآورشد: در همین فضاست که با تلاش های انجام شده، طی دولت یازدهم؛ میزان سرمایه گذاری داخلی استان از مرز پنج هزار میلیارد تومان در بخش های صنعت، کشاورزی و خدمات گذشت.