سالاری

استاندار گیلان: گردشگری اولویت اول گیلان است

۲۹ / ۰۷ / ۹۶
۱۸:۲۹

استاندار گیلان گردشگری را اولویت اول استان دانست و گفت: ویلاسازی مشکل ما را حل نمی کند و نباید به دنبال افزایش جمعیت گردشگران گیلان باشیم.
به گزارش ایسنا، دکتر مصطفی سالاری در جلسه مشترک شورای برنامه ریزی و ستاد اقتصاد مقاومتی که در سالن الغدیر استانداری گیلان برگزار شد،خواستار وصول ابلاغیه طی سه هفته آینده شد و اظهار کرد: هدف از برگزاری این نشست ارائه برنامه راهبردی پنج ساله با برش یکساله است.
استاندار گیلان با بیان اینکه فرمانداران و مدیران دستگاه ها در ارائه برنامه یکساله نباید بیش از حد محافظه کار عمل کنند، افزود: همچنین اگر می خواهیم شاخص های ما در آب، برق، گاز، کشاورزی، اشتغال و… ارتقا پیدا کند، نباید هدف گذاری غیر ممکن و فراتر از ظرفیت داشته باشیم.
سالاری با بیان اینکه از مدیران آمار کیفی را نخواهم پذیرفت، عنوان کرد: آمارها باید کمی باشد تا سرانه و شاخص استان را با شاخص های ملی مقایسه و پنج سال آینده را ترسیم کنیم. مثلا جایگاه برنج، چای، زیتون، ابریشم، فندق و… گیلان مشخص شود و فقط به شاخص کلی کشاورزی اکتفا نکنید.
سالاری حوزه برق شهری و روستایی در گیلان را نگران کننده دانست و اضافه کرد: پست های انتقال و فوق توزیع در برخی شهرها و روستاها باید از طریق فاینانس تامین مالی شود لذا در گام نخست باید برق مورد نیاز هر شهر و آبادی را استخراج کنیم.
این مقام مسئول با بیان اینکه آزادراه گیلان به صورت ویژه پیگیری می شود، افزود: باید در حوزه نگهداری و زیباسازی جاده ها و معابر ورودی ساماندهی صورت گیرد. البته ساماندهی نباید به کسب و کار مردم لطمه وارد کند. همچنین نقاط حادثه خیز اولویت دار مشخص و مرتفع شوند.
وی گردشگری در بحث مسکن روستایی و واحدهای بوم گردی را ظرفیت خوبی برای گیلان دانست و اظهار کرد: خیر ویلاسازی به مردم استان نمی رسد اما روستاییانی که می خواهند در داخل طرح های هادی واحدهای بوم گردی جهت تامین معیشت ایجاد کنند، نباید محدودیت داشته باشند. باید برای ویلاسازی با محدودیت و پرهزینه تصمیم بگیریم.
سالاری خواستار احصای ضریب نفوذ اینترنت در شهرها و روستاها گیلان شد و بیان کرد: کسب و کارهای مبتنی بر فناوری اطلاعات و اینترنت نیازمند پهنای باند و آنتن دهی تلفن همراه است لذا سرانه پهنای باند و وضعیت اپراتورها باید مشخص شود.
سالاری خواستار ورود جدی به بحث آبزی پروری شد و تصریح کرد: زنجیره کامل شیلات از تولید بچه ماهی، خوراک ماهی، پرورش در قفس های با سیستم مداربسته و آب بندان ها، فرآوری و صادرات باید صورت گیرد. همچنین ظرفیت در حوزه پرورش ماهی در قفس نامحدود است و صیادی باید ساماندهی شود. استاندار گیلان با بیان اینکه فرمانداران آمار دقیق مربوط به اشتغال و ظرفیت های اشتغالزایی را ارائه دهند، گفت: بوم گردی ظرفیت بسیار خوبی برای ایجاد اشتغال در روستاها و جلوگیری از مهاجرت جوانان از روستا به شهر است. همچنین می توانیم با تعریف بازارچه های سنتی تولیدات روستایی به تامین معیشت مردم کمک کنیم.
وی خواستار ارائه آمار دقیق از وضعیت مهار روان آبها توسط سدهای بزرگ و لاستیکی، آبخیزداری و آبخوانداری شد و عنوان کرد: باید به سمت ایجاد شبکه های آبیاری نوین حرکت کنیم. سالاری با تصریح بر اینکه طرح هادی نباید بر شهری کردن روستا اصرار داشته باشد، اضافه کرد: نباید به بهانه حفاظت از محیط زیست پروژه های عمرانی را متوقف کنیم. وظیفه ما حفاظت و صیانت از منابع طبیعی و محیط زیست است، اما باید بدون تخریب از این منابع خدادادی استفاده کنیم.
استاندار گیلان «نه گفتن» مدیران به سرمایه گذاران را جایز ندانست و افزود: گردشگری اولویت اول استان گیلان است و ویلاسازی مشکل ما را حل نمی کند. نباید به دنبال افزایش جمعیت گردشگران گیلان باشیم بلکه باید درآمد بیشتر کسب کنیم. بازارچه های تولیدات روستایی و صنایع دستی، نمایشگاه های فصلی، جشنواره غذاهای محلی و بازدید از بناهای تاریخی می تواند در کسب درآمد از گردشگر موثر باشد.