صید

استاندار گیلان مطالبات ۱۲ ساله صیادان در دولت یازدهم پرداخت شد

۱۳ / ۰۲ / ۹۶
۱۶:۵۷

خزر- استاندار گیلان در آیین بهره‌برداری از سد لاستیکی دهنه‌سر بخش کیاشهر آستانه اشرفیه گفت :مطالبات ۱۲ ساله صیادان در دولت یازدهم پرداخت شد.
دکتر محمدعلی نجفی در این آیین اظهار داشت : درست است که بارش‌های گیلان هزار میلی متر بالاتر از میانگین کشوری بوده و شکرگزار این نعمت الهی هستیم اما متأسفانه بخش عمده‌ای از این بارندگی‌ها بدون استفاده وارد دریا می‌شود.
استاندار گیلان با اشاره به اهمیت مدیریت منابع آب استان اظهار داشت : الحمدا… در دولت یازدهم توفیقات خوبی در این بخش حاصل شد .
وی احداث سدهای لاستیکی را از جمله اقدامات مهم در مدیریت آب و جلوگیری از هدر رفت بارش‌ها به دریا عنوان کرد و افزود : در سفر نخست رئیس جمهور به گیلان ۱۱ سد لاستیکی در استان تعریف شد.
وی افزود : پیش از دولت یازدهم ساخت تنها ۴ سد لاستیکی در گیلان شروع شده بود که ابتر باقی مانده بود .
وی از اجرای ۹ سد لاستیکی در استان خبر داد و افزود : به جد دنبال آن هستیم تا عملیات اجرایی ۲ سد لاستیکی باقیمانده در همین ماه آغاز گردد.
استاندار گیلان شهرستان آستانه اشرفیه را از جمله مناطقی دانست که احداث سد لاستیکی می تواند نقش موثری را در تأمین آب کشاورزی آن ایفاء کند افزود : چنانچه در دیگر مناطق استان بتوانیم برای هر هزار هکتار یک سد لاستیکی در نظر گیریم خواهیم توانست ۱۰ تا ۱۵ سد لاستیکی دیگر در استان احداث کنیم.
استاندار گیلان با بیان اینکه تمام تلاش ما در سال‌های ۹۴ و ۹۵ که کشور با محدودیت اعتبارات مواجه گشت بر این بود تا از حداقل امکانات حداکثر بهره وری را ببریم افزود : در گذشته از جمله نگرانی‌های در بحث برنج واردات بی‌رویه این محصول بود.
وی با یادآوری واردات بیش از ۲ میلیون و ۹۰۰ هزار تن در دولت گذشته اظهار داشت : به یاد دارم که در ابتدای شروع به کار دولت برنجکاران ما با چه مشکلاتی مواجه بودن و گلایه داشتند که برنج‌های ما در انبار مانده است.
استاندار گیلان حذف توزیع برنج در فصل برداشت، در نظر گرفتن خرید برنج کیفی و تعرفه ۴۰ درصدی برای وارد کنندگان را از جمله اقدامات دولت تدبیر و امید در این راستا عنوان کرد و افزود : دولت باید توازن را در بخش تولید و مصرف برقرار کرده و چنانچه قیمت خیلی افزایش یابد انگیزه قاچاق بالا خواهد رفت .
استاندار گیلان گفت : علی رغم اینکه دولت یازدهم در این روزها متهم به واردات است اما بنا به گفته رییس مجلس شورای اسلامی واردات کالا از ۲۵ میلیارد دلار به ۱۲ میلیارد دلار کاهش یافته است .
استاندار گیلان به تلاش های صورت گرفته در استان در جهت حل مشکلات بیکاری اشاره کرد و افزود : در دولت تدبیر و امید نرخ بیکاری استان از ۱۵٫۶ درصد سال ۹۲ به ۱۱٫۳ درصد در سال ۹۵ کاهش یافت البته این به معنای حل مشکل بیکاری گیلان نیست.
استاندار گیلان بر ضرورت توسعه طرح‌های پرورش ماهی در قفس به ۱۲ هزار تن ، بهره‌گیری از فرصت سواحل، حمایت از بخش تولید برنج و چای و دیگر محصولات کشاورزی تأکید کرد و افزود : اشتغال تنها با توزیع پول صورت نخواهد پذیرفت .
استاندار گیلان در ادامه گفت : باید با فراهم کردن فرصت شغلی مناسب و طرح‌های اقتصادی در جهت توانمند ساختن قشر محروم جامعه تلاش کرد .
استاندار گیلان با اشاره به توجه دولت به صیادان اظهار داشت : توانستیم بدهی ۳۰ میلیارد تومانی پره‌های صیادی راکه مربوط به تعدیل ۱۲ سال پیش بود پرداخت کنیم.
دکتر نجفی با بیان اینکه این پرداخت این مطالبات به رغم مشکلات اعتباری پرداخت شد گفت :همیشه برای من جای سوال است دولتی که بیشترین درآمد نفتی تاریخ کشور را داشت چگونه مطالبات صیادان کم درامدی را که به امید قول مسئولان پره هایشان را از دریا بیرون کشیدند پرداخت نکرد.