نجفی

استاندار گیلان عنوان کرد: بهره برداری از ۸ هزار پروژه عمرانی گیلان در دولت یازدهم

۰۱ / ۰۶ / ۹۶
۱۷:۰۵

استاندار گیلان گفت: توانستیم در دولت یازدهم بیش از ۸ هزار و ۴۰ پروژه عمرانی در قالب طرح های صنعتی، کشاورزی، گردشگری، شرکت های دانش بنیان، خدماتی، تجاری و بندری را در گیلان به بهره برداری برسانیم.
به گزارش ایسنا، دکتر محمدعلی نجفی اظهار کرد: هفته دولت به نام شهیدان رجایی و باهنر مزین شده است.
نجفی با اشاره به بهره مندی گیلان از امکانات اعتباری و منابع مالی ملی و فراملی، عنوان کرد: کارهای خوبی در استان آغاز شده و قطعا این اقدامات با همان عزم در دولت دوازدهم تداوم پیدا خواهد کرد.
وی از همراهی مجلس با دولت دوازدهم در دادن رای اعتماد بالا به وزرا قدردانی کرد و یادآور شد: در مدت زمان شروع کار دولت جدید ممکن است فواصلی در امور کاری ایجاد شود لذا اجازه ندادیم هیچ گونه تاخیری در استان به وجود آید و کارها با قوت پیگیری می شود.
استاندار گیلان با بیان اینکه طی سفر معاون اول رئیس جمهور مشکل سد شفارود بررسی شد، خاطرنشان کرد: به طور متوسط روزانه جلسات ستاد اقتصاد مقاومتی، ستاد رفع موانع تولید، کارگروه اشتغال و… در استانداری برگزار می شود.
نجفی استان گیلان را سومین استان کشور از نظر تعداد پروژه های افتتاح شده دانست و افزود: امروز آغاز به کار شوراهای اسلامی شهر و روستا در گیلان با انتخاب روسا و ترکیب شوراهاست. امیدواریم اعضای شورا قوی تر از گذشته وارد عرصه انتخاب شهرداران در ۵۲ شهر استان شوند و از شهرداران جوان و متخصص بهره بگیرند تا بتوانیم از فرصت ها استفاده بیشتر کنیم. همچنین گیلان با ۱۴۱ دهیار زن دارای ظرفیت خوبی در این بخش است.
این مقام مسئول بیان عملکرد دولت طی چهار سال گذشته را ارج نهادن خدمات و زحمات کارگزاران نظام دانست و اضافه کرد: توانستیم در دولت یازدهم بیش از ۸ هزار و ۴۰ پروژه عمرانی در قالب طرح های صنعتی، کشاورزی، گردشگری، شرکت های دانش بنیان، خدماتی، تجاری و بندری را در گیلان به بهره برداری برسانیم.
وی تولید و اشتغال را یکی از مهمترین مسائل کشور و گیلان دانست و خاطرنشان کرد: هفته دولت امسال «تدبیر و امید؛ تولید و اشتغال» نامگذاری شده است و لذا ذهنیت ما باید به سوی تولید و اشتغال باشد. افتتاح بالغ بر ۸ پروژه در گیلان طی چهار ساله اخیر تا حدودی فرصت اشتغال جوانان در استان را بهبود بخشیده است، اما هنوز تا وضعیت مطلوب فاصله داریم.
استاندار گیلان با بیان اینکه ما در سال ۹۲ جزو پنج استان اول بیکار کشور بودیم، تصریح کرد: نرخ بیکاری گیلان در شروع به کار دولت یازدهم ۱۵٫۶ درصد بود، اما با برنامه ریزی های صورت گرفته در جهت فعال سازی بخش های اقتصادی اعم از کشاورزی، منطقه آزاد انزلی، صنعت، گردشگری و… موفق به کاهش ۴ درصدی نرخ بیکاری استان در پایان سال ۹۵ شدیم. از سوی مرکز آمار ایران، نرخ بیکاری استان در ۶ ماهه نخست امسال نیز ۱۱٫۳ اعلام شد.
نجفی کاهش نرخ بیکاری گیلان را نسبت به استان های همسایه با شرایط مساوی مطلوب دانست و عنوان کرد: استان گیلان طی سه سال گذشته دارای رتبه سوم کشوری در فضای کسب و کار بوده که نشان می دهد فرصت ها در گیلان فراهم است و سرمایه گذار می تواند احساس آرامش بیشتری برای سرمایه گذاری در گیلان داشته باشد.
وی با بیان اینکه گیلان استانی پویا در عین حال آرام است، افزود: در گیلان همدلی، همزبانی و تعامل بین دولت، مجلس و قوه قضاییه در کنار نیروهای نظامی و انتظامی وجود دارد و همین موضوع باعث شده که مردم گیلان بیشترین حضور را در انتخابات داشته باشند و جزو استان هایی هستیم که بیشترین اعتماد را به شعارهای دولت تدبیر و امید کرده ایم که وظیفه خدمتگزاران را در پاسخگویی به نیازها سنگین تر می کند.
استاندار گیلان از افزایش سرمایه گذاری داخلی و خارجی در استان از یک هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان به ۵ هزار میلیارد تومان خبر داد و خاطرنشان کرد: عمده طرح های افتتاح شده در گیلان با هدف افزایش سهم بخش خصوصی بوده؛ گیلان همچنین تبدیل به پایلوت کارخانجات تولیدات صنایع سلولوزی کشور شده که نشان دهنده اعتماد سرمایه گذاران است. در روزهای آتی نیز کارخانه آلومینیوم و مس و تعدادی شرکت دانش بنیان به بهره برداری می رسد.
نجفی  شکوفایی منطقه آزاد انزلی را یکی از دستاوردهای دولت یازدهم دانست و متذکر شد: در گذشته منطقه آزاد انزلی جزو مناطق فراموش شده کشور بود، اما در سال ۹۵ منطقه آزاد انزلی رتبه نخست جذب سرمایه گذاری و توسعه گردشگری را به خود اختصاص داد. امروز کسانی که وارد استان می شوند منطقه آزاد انزلی را به عنوان مقصد سفر خود انتخاب می کنند که یک فرصت برای گیلان است