تاریخ : یکشنبه, ۱۷ فروردین , ۱۳۹۹ 12 شعبان 1441 Sunday, 5 April , 2020
0

استاندار بومی و کارآمد یک انتخاب ایده آل است/ فاطمه شعاع شرق

  • کد خبر : 21573
  • ۳۱ شهریور ۱۳۹۶ - ۱۵:۳۵
استاندار بومی و کارآمد یک انتخاب ایده آل است/  فاطمه شعاع شرق

بحث فراگیر این روزهای محافل مختلف گیلان، بومی یا غیر بومی بودن استاندار این استان است و اکثریت افراد نیز قطعا بومی بودن را ارجح می دانند چرا که معتقدند به صورت بالقوه استاندار بومی بیش از دیگران دل در گرو استان خود دارد و در آبادانی استانش بیش از سایرین می کوشد و نسبت […]

بحث فراگیر این روزهای محافل مختلف گیلان، بومی یا غیر بومی بودن استاندار این استان است و اکثریت افراد نیز قطعا بومی بودن را ارجح می دانند چرا که معتقدند به صورت بالقوه استاندار بومی بیش از دیگران دل در گرو استان خود دارد و در آبادانی استانش بیش از سایرین می کوشد و نسبت به زدودن محرومیت از آن منطقه تعصب بیشتری دارد.
وقتی در انتخاب یک مسئول تامل می کنیم و معیارهای شایسته سالاری را جدا از بحث توانمندی های مدیریتی فردی مبنای گزینش قرار می دهیم به سه معیار مهم می رسیم:
آشنایی با حوزه کاری و حیطه اختیارات، آشنایی با منطقه و استان و تعهد و وجدان کار.
حال که به مبحث آشنایی با منطقه و استان که یکی از سه معیار مهم و تعیین کننده برای انتخاب استاندار است می پردازیم، این نکته در ذهن همگی ما شکل می گیرد که اگر استاندار غیربومی برای این استان در نظر گرفته شود و آشنایی لازم با منطقه و استان نداشته باشد چه میزان وقت و هزینه لازم است تا این مدیر به این مهم دست یابد؟
همانگونه که نماینده محترم شهرستان رشت جناب دکتر جعفرزاده که به صراحت عنوان داشتند:”استاندار غیربومی از زبان، گویش، فرهنگ، آداب و رسوم، جغرافیای منطقه، محصولات کشاورزی و ویژگی های استان شناخت کافی ندارد. ۶ ماه طول می کشد و وقت مردم را تلف می کند تا تفاوت ماسال و ماسوله و شناختن شهرهایی مثل شفت و سیاهکل و املش و … را پشت سر بگذارد”.
مردم گیلان قطعا از استاندار آتی خود فارق از بومی یا غیر بومی بودن، انتظار عملکرد دلسوزانه و خالصانه و کارشناسانه دارند که بدون داشتن شناخت و آگاهی های لازم از منطقه و مواردی که تنها بخشی از آن در این یادداشت ذکر شد میسر نمی گردد.
بنابراین می توان نتیجه گرفت انتخاب یک مدیر بومی در صورت کار آمد بودن به دلیل شناخت بیشتر با مشکلات و دردها و همچنین پتانسیل های موجود منطقه یک انتخاب ایده آل محسوب می شود چرا که اگر مدیری به تازگی وارد منطقه ای شود که به شرایط و ویژگی های آن منطقه آشنایی نداشته باشد، حتی اگر علامه ی دهر هم باشد به هزار و یک دلیل نمی تواند کار آمدی لازم را داشته باشد. چرا که نمی تواند تا مدتهای مدید شناخت درستی از سرمایه های بومی و منابع استانی داشته و ممکن است به واسطه زود گذر دیدن دوران مدیریت خود در آن استان،خویش را اسیر تحول یا اصلاح امور نکند.
امیدواریم دولت با انتخاب و انتصاب مدیری شایسته و کار آمد برای مردمی که دل در گرو رشد و تحول استان خود توسط دولت تدبیر و امید دارند، باعث وفاق بیشتر و روزهایی روشن برای استان گیلان شود.

لینک کوتاه : http://khazardaily.ir/?p=21573
  • دیدگاه‌ها برای استاندار بومی و کارآمد یک انتخاب ایده آل است/ فاطمه شعاع شرق بسته هستند

برچسب ها

اخبار مرتبط

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0

دیدگاهها بسته است.