قطار

آغاز ریل گذاری خط آهن بین المللی آستارا – آستارا از پلی مرزی تا بارانداز

۰۷ / ۰۸ / ۹۶
۱۸:۰۸

لحظاتی پیش ، ریل گذاری خط آهن بین المللی آستارا – آستارا از حدفاصل پلی مرزی جدیدالاحداث به روی رودخانه آستاراچای تا محوطه بارانداز در خاک جمهوری اسلامی ایران آغاز شد.
به گزارش ایسنا ، «دکتر یونس رنجکش کیسمی» فرماندار شهرستان مرزی بندر آستارا در جریان بازدید میدانی از نحوه اجرای این پروژه ، در جمع خبرنگاران اظهار کرد: عملیات احداث خط آهن بین المللی آستارا – آستارا بر اساس توافقات صورت پذیرفته در اجلاس کمیسیون مشترک همکاری های اقتصادی جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان آغاز شده است.
وی با اشاره به اینکه ریل گذاری قریب به ۸ و نیم کیلومتر از این پروژه در خاک جمهوری آذربایجان به اتمام رسیده است ، ادامه داد: از ظهر امروز ، عملیات احداث ۲ هزار و ۲۲۵ متر از این پروژه در آستارای ایران آغاز شد و با سرعت خوبی در حال تکمیل می باشد.
دکتر رنجکش کیسمی ادامه داد: با بررسی های به عمل آمده، پیش بینی می شود عملیات ریل گذاری این پروژه در خاک ایران از نقطه صفر مرزی تا تقاطع باغچه سرا و سپس محوطه بارانداز ، ظرف دو روز آینده به اتمام برسد.
وی اضافه کرد: در روزهای پایانی هفته جاری ، نخستین محموله ایران از این بارانداز با قطار آزمایشی جهت صادرات به جمهوری آذربایجان ارسال خواهد شد.
وی در پایان در خصوص وضعیت پیشرفت عملیات احداث بارانداز این خط آهن در آستارای ایران، توضیح داد: کل محدوده بارانداز آستارا حدود ۶۰ هکتار وسعت دارد و مذاکرات سران دو کشور در خصوص تسریع عملیات احداث آن نیز در حال انجام است.
با تکمیل این خط ریلی، «آستارا» نخستین شهر در کشور می باشد که به شکل توأمان از سه روش حمل و نقل، زمینی، دریایی و ریلی و یا به عبارتی از «حمل و نقل ترکیبی» بهره مند خواهد شد.